Prekių katalogas

Liumenai - Kas tai?

  • Liumenai (lm) – šviesos diodų, fluorescencinių, halogenų ar kaitinamųjų spindulių skleidžiamos šviesos matavimo vienetas. Taip pat žinomas kaip “ryškumas” arba “šviesos srautas”. Visiems įprastas atskaitos taškas: standartinė 100 vatų kaitrinė lemputė skleidžia apie 1500 – 1700 liumenų.

    Liumenai yra žymimi lm raidėmis ir nusako, kiek šviesos lemputė duoda. Kad būtų paprasčiau suprasti, kiek tai šviesos, reiktų prisiminti senas 40, 60 ir 100 vatų lemputes. 40 vatų lemputė duodavo šviesos, kurią dabar duoda 450 liumenų LED lemputė (4-6 W), 800 liumenų lemputė atitinka senąją 60 W lemputę. Dabar tokia lemputė energijos „suvalgo“ 8-12 W. 1600 liumenų duoda 100 W lemputė, tad reiktų ieškoti tokio atitikmens tarp LED lempučių. Paprastai jos dabar ima 15-20 W energijos.

    Kad geriau įsivaizduotumėte, kiek liumenų į kvadratinį metrą reikia kiekviename kambaryje, reiktų prisiminti šią lentelę (pasiūlymai orientaciniai, nėra priimto standarto, nes viskas priklauso nuo patalpos aukščio, sienų spalvos):

    Sandėliuką ir rūsį galime priskirti prie darbo kambario, nes ten gali tekti atlikti tam tikrus remonto darbus, tad reikia daugiau šviesos.

    Taigi, jei vaiko kambarys yra 15 kvadratinių metrų ploto, jam reikia 4500 liumenų. Kadangi vienos lempos neužteks, jų reikės bent keturių. Viena turėtų būti kambario centre, kita – virš rašomojo stalo, trečia – virš drabužinės spintos, ketvirta – virš lovos. Savaime suprantama, virš lovos kabinsite mažesnę lemputę, kad ir 400 liumenų. Virš stalo reikėtų 800 ar net 1600 liumenų, Panašiai reiktų ir prie drabužių spintos, kur priešais veidrodį reikalingas tikrai geras apšvietimas. Likusieji liumenai gali apšviesti visą kambarį. Jei vaikas mėgsta prieblandą (kas nerekomenduojama, bet ką jau su tais paaugliais padarysi...), reikia tik pakeisti bendro apšvietimo lempą silpnesne.

    Panaši logika galioja ir virtuvėje. Daugiausiai liumenų turi tekti stalo vietai. Ten reiktų mažiausiai 1600-3000 liumenų. Jei norėsite valgyti prieblandoje, rinkitės pritemstančias lemputes ir jungiklius, kurie paprastai populiarūs tik miegamuosiuose. Kita svarbi virtuvės vieta – maisto gaminimo sritis. Čia irgi reikia bent 1600 liumenų. Šaldytuvas ir spintelės nėra itin reiklios šviesai, tai čia pakaks ir 800 liumenų. 20 kvadratinių metrų ploto virtuvei reikia 5000-6000 liumenų. Atminkite, kad gartraukis irgi turi apšvietimą, tad jis gali būti kaip papildomas.

    Miegamajame viskas priklauso nuo jūsų poreikių. Vienuose namuose miegamieji yra skirti tik miegui. Ten stovi tik lova, nedidelė daiktų spinta, retkarčiais dar televizorius. Tokiame miegamajame šviesos nereikia labai daug ir pakaks 150-200 lm/m2. Jei miegamajame yra drabužinė, veidrodis, čia persirenginėjama, rekomenduojama turėti bent 3 apšvietimo taškus – bendras kambario apšvietimas, drabužinės apšvietimas ir lovos galvūgalio apšvietimas (dažniausiai tai būna stalinės lempos arba sieniniai šviestuvai su labai nedidelio galingumo lemputėmis skaitymui (apie 200-400 lm).

    Gyvenamasis kambarys yra sudėtingiausias kambarys, nes reikia žiūrėti, kur kas bus veikiama. Aišku, čia reikalingas bendras apšvietimas, taip pat ir apšvietimas virš minkšto kampo ar fotelių, kur bus sėdima, bendraujama, žiūrimas televizorius. Apšvietimo nereikia daug, nebent gyvenamajame kambaryje dar yra ir dirbama kompiuteriu. Jei turite darbo vietą, toje vietoje ant lubų pasirūpinkite geresniu apšvietimu. Rengiate vakarėlius? Pabandykite įsirengti prigęstantį (dimmable) apšvietimą – puikiai pravers vakarėlio metu.

    Vonios kambarys turi būti šviesus, nors ir yra labai nedidelis. Paprastai vonios kambarys yra vos 3-5 kv.m. ploto, tad atrodo, kad šviesos jame reikia nedaug – 600-1600 liumenų. Rekomenduojame čia pasistengti kiek daugiau. Ypač toje vietoje, kur yra veidrodis. Prietemoje daryti makiaž yra savižudybė – tai patvirtins bet kuri moteris. Beje, ir vyrams barzdą skusti skustuvu prietemoje nerekomenduojama. Taigi ten geriau daugiau šviesos negu virš vonios ar dušo kabinos.

    Liuksai (lx) – vienas liuksas atitinka 1 liumeną apšviečiantį 1 kvadratinio metro paviršių.

    Vatai (W) – tai yra priemonė nenusakanti ryškumo, tačiau nurodanti, kiek elektros energijos lemputė sunaudoja, kad pasiektų reikiamą ryškumą. Kiekvieno skirtingo tipo šviesos šaltinis, LED, fluorescencinis ar halogeninis, turi skirtingą šviesos srauto ir vato santykį.

    Sulyginus šiuos parametrus, lengviau suprasti lempučių apibūdinimą vatais. Čia pateikta skirtingo tipo lempučių šviesos srauto liumenais ir vatų lygiavertiškumo schema, tačiau atkreipkite dėmesį, kad santykis tarp šviesos srauto per vatą gali būti kintamas, net ir tarp LED produktų.


     

     

    Šaltiniai:

    1. https://a3d.lt/dienorastis/interjeras/kaip-teisingai-pasirinkti-led-apsvietimo-stipruma-interjere/

    2 .https://www.senukai.lt/kp/kokias-lemputes-pasirinkti-kiekvienam-namu-kambariui/f1