Prekių katalogas

Šviesos spalvos temperatūra (Kelvinai)

  • Kiekvienas architektas ir dizaineris patvirtins, kad šviesa yra vienas iš svarbiausių namų funkcinių elementų. Tačiau ar žinote, kad reikia atkreipti dėmesį ne tik į šviestuvą ir jo galią, bet ir į jo skleidžiamos šviesos temperatūrą?

    Kiekvienas architektas ir dizaineris patvirtins, kad šviesa yra vienas iš svarbiausių namų funkcinių elementų. Tačiau ar žinote, kad reikia atkreipti dėmesį ne tik į šviestuvą ir jo galią, bet ir į jo skleidžiamos šviesos temperatūrą?

    Rinkdamiesi LED šviestuvą arba lemputę galime pamatyti šviesos spalvos temperatūros žymėjimą. Dažniausiai skiriami 3 baltos šviesos tipai: „šiltai“ balta (2700 – 3200 K), dienos šviesa (4000 – 4500 K) ir šaltai balta (5000 – 6500 K).

    Dalinamės rekomendacijomis, kaip teisingai jas pritaikyti skirtingoms zonoms:

    2700K – 3200K – šiltai balta spalva taikoma romantiškiems vakarams ar jaukiems pasisėdėjimams. Ji užpildys namų erdves jaukumu.

    4000K – 4500K – neutraliai balta šviesa arba dienos šviesa skirta didžiausios koncentracijos reikalaujančioms erdvėms. Ji suteikia energijos bei padeda susikaupti. Ji puikiai tiks tiek vonios kambariui, virtuvei ar jūsų darbo erdvei.

    5000K – 6500K – ryški balta šviesa geriausiai tinka lauko apšvietimui ar itin moderniems interjerams bei jo akcentams.

     

    Kodėl egzistuoja skirtingos šviesos temperatūros? Ar netinkamai taikoma šviesa gali būti kenksminga?

    Šviesos spalvos temperatūros poveikis žmogaus organizmui tiriamas jau keletą dešimtmečių. Žinoma, kad žmogaus hormonų balansą gali paveikti tiek šviesos intensyvumas, tiek atspalvis. Mokslininkai teigia, kad šilta spalva turi mažiausią įtaką cirkadiniam ritmui (mūsų „vidiniam“ laikrodžiui“). Todėl miegamajame rekomenduojama naudoti šiltai baltos spalvos šviesą.

    Ar tai reiškia, kad tik tokia šviesos spalva yra ideali? Tikrai ne! Pavyzdžiui, šaltuoju sezono metu saulėje praleidžiame mažiau laiko, o daugelio namų apšvietime naudojami vien šilta šviesos temperatūra. Galite imti jaustis mieguisti ir prislėgti – panašų efektą galite pajusti ir tuomet, jei ilgą laiką būsite silpnai apšviestoje patalpoje.

    Įrodyta, kad smegenų ląstelės jautriausiai reaguoja į baltą (dienos šviesą) ir šaltai baltą apšvietimą. Tyrimai rodo, kad toks apšvietimas sumažina mieguistumą, pakelia kūno temperatūrą, padidina budrumą, suteikia pasitikėjimo ir netgi gerina atmintį.

    Tad išvada tokia, kad visi šviesos atspalviai yra būtini žmogui, tačiau juos reikia išmintingai derinti ir naudoti ten, kur jų tikrai reikia.

     

    Šaltiniai:

    1. https://sukurksau.lt/sviesos-spalvos-temperatura/

    2. https://www.15min.lt/mokslasit/straipsnis/technologijos/kaip-mus-veikia-telefono-ekrano-spalvine-temperatura-646-617873